“Oltári Múlt” Erdélyi Árpád-kori templomaink

2022. október 07-09. péntek-vasárnap

1. nap: M a gy a r r e m e t e – K r i s ty o r – K é m é n d – Cs e r n a k e r e sz t ú r faluturizmus / szállás

M a gy a r r e m e t e : A Bihar-hegység festői völgyében fekvő idilli Magyarremete a csörgedező Mézgedi-patak mellett fekszik, a falu ódon hangulatú Árpád-kori református temploma elsősorban híres középkori freskórészletei miatt jelentős. A hajó, a karzat és a harangláb tornyának földszinti része értékes falfestményeket őriz. A XIV. században festett freskók bibliai és történelmi személyiségeket ábrázolnak. Központi alakjai Szent István, Szent Imre és Szent László, valamint Mihály arkangyal (az emberi cselekedetek mérlegével) az alsó sorban, valamint a 12 apostol a felső sorban. Jézus ostorozása, az olajban megsütött Szent János, döbbent arckifejezéssel Tamás apostol – különös képek ezek egy református templomban. Az értékes freskók nemcsak a templomhajóban, hanem a szentélyben és a toronyaljban is láthatóak. Ez utóbbiak bizánci stílusban készültek, feltárásuk az egykori lefedés és felfedezés után 2002-ben kezdődött el.

Magyarremete
Kristyor

K r i s ty o r ortodox kőtemplomát a 14.sz végén Ştefan Bâlea kenéz alapította. A templom alaprajza tipikus téglalap formájú, apszisa belül félköríves, kivülről sokszöges záródású, nyugati oldalán masszív kőtorony emelkedik. A templom jelenlegi formáját a XIX sz.-ban nyerte el, amikor a hajót kelet felé meghosszabbítják és kibővítik ablakait. Ezt a kis falusi templomot elsősorban a 15. sz. elejéről származó falképei teszik nevezetessé. A hajó déli falán Szent Istvánt, Szent Lászlót  és Szent Imrét ábrázoló festményeket látunk, amint békésen trónolnak a  nyugati fal templomalapító Ştefan Bâlea-ja szomszédságában, akit feleségéval és kisfiával, korabeli román öltözetben örökített meg festőjük. A nyugati votív kép fölötti, felső regiszterben bibliai jeleneteket látunk : Mária halála, a Péter lábát mosó Jézus majd az utolsó vacsora.Az északi falon a Golgota történetének egy töredékét és a sárkánnyal küzdő Szent Györgyöt ismerjük fel  Az északi külső falon 15.sz-i „utolsó ítélet”-freskórészlet maradt fenn 

Kristyor

A templomban található román nyelvű  ismertető szerint  egy, 1279-ben, IV. László idején kelt törvényrendelet értelmében az ortodox felekezet csak úgy építhetett kőtemplomot, ha abban a három magyar király képmása is helyet kapott . 

K é m é n d temploma 1332-ben plébániatemploma volt, Imre pap szerepel a pápai tizedjegyzékben. Lakói a 16. században csatlakozhattak a reformációhoz. A 17. század közepétől ide tartoztak a tatár pusztítás áldozatául esett Haró és Berekszó filiák.

1875-ig volt anyegyházközség, azután egykori filiájának, Harónak lett leányegyháza. Temploma a falu felett található, mellette van a patkó alaprajzú harangláb. A templom egyetlen hosszanti tér, félköríves záródással. Bejárata a nyugati oldalon van, vele szemben az északi falon falazott szószék áll. Ablakai félkörívesek, rézsűsek. A nyugati és keleti oldalon keskeny karzatok vannak. Valószínű, hogy a templom félköríves része a középkori templom apszisa lehetett, amelyhez szélesebb hajó csatlakozott. Ez az alaprajz 12. századi templomot sejtet, amelynek romosodása után, a hajó elbontásával a szentély szélességével megegyező, kisebb teret építhettek, (a feltárt feskók tanúsága szerint) valamikor a 14. században. 

Kéménd

Barokk szószékkoronáját a 18. század végén készíttette kéméndi váradi Miklós, az egyházközség bőkezű patrónusa. Szintén ő készíttette a részben festett mennyezetet és az egyik karzatot. A gyülekezet egyetlan harangja 1796-ból származik. 1999-ben a a templom mennyezete nem bírta az idők terhelését, beszakadt.

Az esőzések következtében a vakolat alól középkori freskók bukkantak elő. Az északi falon egy 15. század végi késő gótikus Utolsó ítélet-freskó látható. Az elkárhozottak mosolyognak rajta és egy részük török fejfedőt visel. Ez a hatalmas falkép a segesvári Hegyi templom késő gótikus Utolsó ítélet ábrázolásához hasonlít. Kéménden a felszentelési keresztek 1482-es dátuma valószínűleg az Utolsó ítélet freskót is datálja. A déli falon, a bejárattól keletre nagyméretű Pokol-ábrázolás részlete maradt fenn, amelyen a Leviatán óriási szájába hajtott kárhozottak megláncolt alakjai és néhány ördög látszik. A freskó a 14. század második felében készülhetett. A déli fal másik freskóján a három magyar szent király (László, István, Imre) gazdagon díszített, keretbe foglalt ábrázolása látható. Ez valószínűleg a 15. század elején készült. A feliratok cirill betűsek, s ez román kegyurakat, illetve kétnyelvű gyülekezetet sejtet. A felszentelési keresztek valamivel későbbiek.

A templomot kolozsvári magyar fiatalok munkájával állították helyre.

2. nap: S a r m i z e g e t u s a – N a gy r á p o l t – A l gy ó gy – Sz á sz v á r o s – Cs e r n a k e r e sz t úr faluturizmus / szállás

S a r m i z e g e t u s a : a dákok legnagyobb ma ismert települése. A régészeti adatok és az ókori írott források átfedése azt mutatja, hogy a Kr.e. I. század második felétől itt volt a dák királyság fővárosa (valószínűleg a Burebista által alapított királyság első fővárosa Costeşti – Cetăţuie volt, amely után az említett időszakban ez a szerep Sarmizegetusa Regia) nevéhez fűződött. Annyi bizonyos, hogy közel másfél évszázadon át a Hegyi Kert – Sarmizegetusa Regia volt a dák világ legfőbb politikai, vallási, gazdasági és katonai központja.

Salmizegetusa

A település központi részét az erődítmény és a szakrális terület foglalta el , a domboldalon elhelyezkedő számos antropogén terasz többi részén pedig a polgári területek, amelyek hagyományosan jelenleg a nyugati polgári körzetben , illetve a keleti polgári kerületben vannak felosztva .

Az erődítmény, amelyet ma a földön láthatnak a látogatók, az i.sz. második század eleji dákó-római háborúkból származik. Főleg mészkőtömbökből álló falai kb. 30.000 m 2 (a fal egyes részein vallási épületekből származó andezit építészeti darabok is helyet kaptak). A belső tér különböző pontjain és a közvetlen közelében római laktanyák és épületek nyomaira bukkantak. A kezdeti dák erődítmény, amelynek becsült területe kb. 10 000 m 2 -en, a háborúk során történt kiterjedt pusztítás és tereprendezés szinte teljesen érintette.

A polgári negyedekben végzett régészeti kutatások eredményeként több kör- vagy sokszög alaprajzú ház, valamint néhány kézműves műhely került elő. Ez utóbbiak közül kiemelkednek a kovácsműhelyek, amelyek tevékenysége a rendkívülinek minősíthető. Sarmizegetusa Regián több ezer vasdarabot találtak: kovács-, asztalos-, ács-, ékszer-, kőfaragó-, mezőgazdasági, háztartási tárgyak, fegyverek, dísztárgyak stb.

A fent említett épületek túlnyomórészt az i.sz. 1. század második felére – a 2. század elejére datálhatók, abban az időszakban, amikor a Grădiştea de Munte település elérte csúcspontját.

N a gy r á p o l t a 13. századtól egyházas hely volt. Temploma a falu fölötti dombra épült. A templom legrégebbi része a hajó, amelyet Entz Géza a román stílusú ablakok alapján 13. századinak tart. Falaiba néhány római követ is beépítettek. Sokszögzáródású, hálóboltozatos szentélye 15. századi, falán az építéssel egykorú freskókat tártak fel. 1523-ban Szent Péter és Szűz Mária tiszteletére harangot öntöttek. A gyülekezet reformálásának időpontja homályba vész. Első ismert református lelkésze Thúri P. János, aki az egyházmegye főjegyzője is volt. 1691-ben – valószínűleg a politikai közhangulat eredményeképpen – a helyi románok el akarták foglalni a templomot, félreverték a harangot, a temetőből kiásták, és meggyalázták a tetemeket.

Nagyrápolt

1700 és 1702 között kijavították a templomot. A hajót egy méterrel magasították. 1766-ban Arany filiával együtt 169 tagot számlált a gyülekezet. A templomot az 1930-as években Debreczeni László tervei alapján újították fel. 1960. április 17-én – Húsvét első napján – a templom leégett, a nagyharang megrepedt. Még abban az esztendőben helyreállították.

A l gy ó gy 1397-től uradalmi központ volt. 1505-től mezőváros. Várát a 15. században a Pongrácz család építtette. Az uradalom birtokosa 1504-ig Corvin János, 1507-től Nagy Radu, 1517-től Neagoe Basarab havasalföldi fejedelem volt. A fejedelem örököse 1528-ban Algyógyfelfaluban ortodox templomot is alapított. Szapolyai János 1531-ben hadvezérének, ozsdolai Kun Kocsárdnak adományozta a birtokot. A 17. században a középkori várat a Kun család várkastéllyá alakította. Maradványai ma is láthatóak.

Algyógy

A 17. század elejétől a magyarajkú lakosság bizonyítottan református. A lelkész fizetésének nagy része a Kun udvarból járt, így a kastélyban is gyakran kellett prédikálnia. A gyülekezet mára 17. század végén csaknem kizárólag kis-és középnemesekből állt. Lélekszáma 1766-ban 161 volt.

1848. november 21-22-én a Gheorghe Demian vezette román felkelők a település kúriáit kirabolták, a református lelkészt, a tanítót és a presbitereket legyilkolták.

Algyógy körtemplom

A középkori, gótikus plébániatemplomot mára 16. században átépítették. Falába több római követ beépítettek. A 19.század elején romos állapotáról panaszkodtak. 1867-ben Kun Kocsárd renováltatta, majd az 1930-as években Debreczeni László irányításával átépítették.

Az egykori parókia és iskola épülete az 1990-es években végrehajtott felújítás óta keresztyén ifjúsági központként működik, ifjúsági táboroknak ad otthont.

A település első, máig fennmaradt 11-12. századi körkápolnája alaprajzából a gyulafehérvári székesegyház keresztelőkápolnáját ismétli. A félköríves apszis negyedgömb boltozatának indítása jól kivehető. Hajóját öt, szentélyét egy félköríves résablak világította meg. A kápolna valószínűleg még a középkorban, az új templom elkészülte után elvesztette istentiszteleti hely rendeltetését. A 18. század végén tanítói lakásként használták. Valószínűleg e célból alakították át kétszintessé.

Sz á sz v á r o s várát tulajdonképpen a református és az evangélikus templom alkotja, amelyeket egy három bástyával és három saroktoronnyal erősített közös védőfal vesz körül. A református templom egy 12–13. századi korábbi helyén a 15. században (mai tornya egy földrengés után 1840–43-ban), a mellette álló evangélikus templom 1820 és 1823 között (tornya 1839–1842-ben) épült. Utóbbi elkészültére a két felekezet közötti viták miatt került sor, addig ugyanis magyar reformátusok és szász evangélikusok közösen használták a mai református templomot. A református templomban állították fel Kuun Kocsárd és Kuun Gézaeredetileg a kollégium új épülete előtt állt mellszobrát. A védőfalakat a 14. század első felében emelték. A két templomtól keletre az 1990-es években 11. századi kör alaprajzú kápolna alapfalait tárták fel. A vár kapuját egyelőre csupán istentiszteletek alkalmával nyitják ki.

Szászváros

3. nap: M a r o s n é m e t i – V i l á g o s (koszorúzás) –  A r a d (vára)

M a r o s n é m e t i református temploma 1640 körül épült, valószínűleg egy középkori templom helyén; erre utal boltozatos szentélye. A falu hosszú időn át a Gyulay család birtoka volt, a templom a család udvari papságaként működött. A Gyulai család és a Kuun család tagjai közül többen a templomban vannak eltemetve. 1930-ig önálló gyülekezet volt, utána megszűnt a lelkészi állás, és Marosillyéről, illetve Déváról jártak ki a szolgálattevő lelkészek. 1978-ban a templomra új tető került. 2000-re a gyülekezet elnéptelenedett, a gazdátlan templom állapota folyamatosan romlik. 1760-ban készült harangja a gyülekezet megszűnésekor a dévai református templomba került át.

Marosnémeti
Arad

A r a d : Már az Árpád korban megszervezték a Maros-völgyi út és a folyó mai város térségében található, fontos átkelőhelyének a védelmét. Arad első erődítménye, az Árpád-kori Arad megye ispáni vára, a várostól mintegy 7 km-re keletre levő Öthalom (Glogovác, 1947-től Vladimirescu) település határában állt. A királyi alapítású, trapéz alaprajzú, gerendavázas földvárnak két építési fázisát különböztették meg a régészeti kutatások során. A területén előkerült leletek az erődítmény 9–11. század közötti működését igazolják. A várban feltárt temetőt a sírokban talált, 11. század első felében vert érmék keltezik. II. (Vak) Béla király (1131–1141) az ispáni várat az általa alapított, Szent Márton tiszteletére szentelt, aradi prépostságnak adományozta. Ebből kifolyólag, a következő időszakban a vár katonai szerepe fokozatosan háttérbe szorult, és valószínűleg az erődítmény még a tatárjárás előtt (1241) meg is szűnt. A 14–15. századi forrásokban nem találkozunk többé az aradi vár említésével, így bizonyosra vehető, hogy a 16. századig település nem védte semmiféle erődítmény. Korabeli források tanúsítják az aradi káptalan jelentős hiteleshelyi tevékenységét a középkor folyamán, amelynek a 16. század közepén, az intézmény törökök általi felszámolása vetett véget. A hajdani, 1224-ben felszentelt prépostsági templom romjai Glogovácon napjainkban is láthatók.

Arad

Vezetőnk: Gondos Béla              „könyves ember”, „dokumentáló”, civil kutató

Kísérőnk: Szick Gergely egyesületi titkár         +36 70 311 8536

Részvételi díj: 60.000,- Ft / fő

Jelentkezni, érdeklődni: palos@avekiallitohaz.hu email címen, vagy +36 20 312 5925 telefonszámon lehet.

“Oltári Múlt” Őstörténeti séta a keltákig és pisztrángozás a Szalajka-völgyben

2022. augusztus 28. vasárnap

Sz i l v á s v á r a d – B ü k k sz e n t m á r t o n

FELHÍVÁS! 5 km könnyed séta. Szint: +150 m Istállós-kői-barlang, -250 m séta lefelé. Felfelé kisvasúttal megyünk.

A vasúti pálya érdekessége, hogy az ország legmeredekebb pályaszakaszán vezet fel. A végállomástól 800 méterre lévő Istállós-kői-barlang a felső paleolitikum nemzetközileg is elismert, különleges leleteket adó ősemberes barlangja, melyben az alsó rétegek 44000 évesnek bizonyultak. A völgyön lefelé a Fátyol-vízesést, a Szabadtéri Erdei Múzeumot, a Szikla-forrást, a pisztráng telepet és a vadbemutatót érintve érkezünk vissza Szilvásváradra

Vezetőnk Szilvásváradon: Regős József “Mókus bácsi”barlangi régész, túravezető, helytörténész, őskorkutató – 1968 óta foglalkozik barlangkutatással, 1973 óta többségében a Bükk barlangjaival és 1981 óta szakosodott a barlangok régészeti vonatkozásaira. Ebben a témában a Szpeleologiai Oktatási Rendszerben máig tart előadásokat és a tankönyv ide vonatkozó részét is Ő írta. 1998 óta lakik állandó lakosként Szilvásváradon (Budapestről költözött oda) de már előtte elkezdett a környék helytörténetével is foglalkozni. Ma már ezeket a kutatásokat vezeti és az ezzel kapcsolatos publikációkat Ő írja. 2019-óta a faluképviselőtestületének is tagja. Már több mint 10 éve működteti egy Archeoparkot, mely idén Uniós támogatással újul meg, ezért jelenleg nem látogatható.

pattintott kövek

A szilvásváradi ősemberbarlangban található a világ legrégebbi csontfuvolája és több mint 44000 éves csontnyílhegyeket is találtak ott. Mókus bácsi meséli el a múlt elfeledett titkait.

Világszerte egyedülállónak számító érdekességeket rejt a barlang. Itt találták meg a világ legrégebbi fuvoláját, ami egy 30000 éves rétegből került elő. Ez egy barlangi medve combcsontjából készült. A másik kuriózumnak számító leletanyag az aurignac-i kultúra emléke, ezek radiokarbonos, vagyis a C14-es vizsgálat által 44300 +/-1600 évesre becsült csontnyílhegyek. De van itt egy medvetükör, ami tulajdonképpen egy sziklaél. Ezt a barlangi medve koptatta tükörfényesre több ezer év alatt, méghozzá úgy, hogy hozzádörgölőzött. 

A Bükki-kultúra és a kelták, Massa, hámor és a régi faluhelyek. Aurignaci, gravetti és bükki kultúra.

Istállós-kői-barlang

B ü k k sz e n t m á r t o n : A Bélapátfalva szomszédságában található Bükkszentmárton falucskától délre, egy kis dombtetőn szégyenlősen bújik meg a Szent Márton tiszteletére felszentelt római katolikus templomocska. A 12. századi eredetű, eredetileg román stílusú egyházi épületet a törökök 1554-ben pusztították el, ekkor néptelenedett el a falu is jó kétszáz évre. Baranyai István remete, a környék népétől összekéregetett pénzen építtette újjá a templomot (1736), középkori kövek és a bélapátfalvai ciszterci monostor köveinek felhasználásával. Ekkor épült hozzá északról a sekrestye, a bejárat feletti kis fatorony, és ekkor készült el a barokk templombelső is.

Bükkszentmárton


A középkori eredetű templom építő- és díszítőkövei közül „mazsolázgatva” szinte bemutatkozik a környéket felépítő kőzetek „teljes” tárháza. Főleg az északi falban találkozhatunk nagyobb számban a középső- és késő-triász korú Bükkfennsíki Mészkő Formáció fehéres szürke, kalciteres példányaival, amelyek például a nem messze magasodó Bél-kő felépítő kőzetei (koruk: kb. 240–225 millió év). A szép karbonátos kőzetek a Bükki-egység sekélytengerekkel borított és zátonyokkal szegélyezett egykori selfjén (idegen kifejezéssel karbonátplatformján) rakódtak le, természetesen nem a mai földrajzi helyükön, hanem sok ezer kilométerre innen. Ugyanebben a falszakaszban vöröses és kávébarna színű, szilánkos törésű, éles felületekkel határolt dekoratív kőzetekre is figyelmesek lehetünk, amelyek már jóval fiatalabb, különféle középső- és késő-jura korú radiolaritok. Ezek már a Bükk térségét a jurában „elérő” óceáni ág mélyebb vizeiben lerakódott kovás rétegsorokból származnak, amelyek például Szarvaskő térségében lelhetők fel természetes környezetükben. A főbejárattól jobbra, a támpillér kőzetanyagában elvétve sötét színű, durvakristályos magmás kőzetek kandikálnak ki, amelyek szintén Szarvaskő település környékéről származó jura időszaki gabbrók (koruk: kb. 165 millió év). Ezek is a fent említett kis óceáni medence mélyéről származnak, ahol a mélytengeri üledékekbe benyomuló bázikus magmás testek lassan, évmilliók alatt hűltek, kristályosodtak ki (ezt tárja fel például a Szarvaskő határában tátongó Tóbérc-bánya is).
A templom falaiban a leggyakrabban előforduló kőzet (főleg a déli falszakaszon) egy középső-miocén korú homokkő, amely sárgás és vöröses színezetével, és helyenként durva szemcsézettségével tűnik ki (koruk: kb. 17 millió év; ebből épül fel a környékbeli dombvidék is: Egyházasgergei Formáció). Tovább „böngészve” a kövek között felismerhetünk biotit-csillámoktól „becsillanó” miocén riolittufákat, de a térség legfiatalabb kőzetei is képviseltetik magukat, a travertínó (forrásmészkő vagy népies elnevezéssel „darázskő”) személyében. Ezek a pár százezer éves kőzetek a bükki karsztforrások vizéből váltak ki, s nem messze, Mónosbél határában bányászták is őket hosszú ideig. A falakban helyenként vöröses színű mesterséges építőanyagok is visszaköszönnek, amelyeket téglának hívunk.
A hosszú felsorolást még természetesen folytathatnánk, de a leírtakból is kitűnik, hogy egy ősi templom falaiban nem csak az emberi évszázadok történelme köszönhet vissza, hanem egy terület évszázmilliókra visszatekintő földtani fejlődéstörténete is. Egy másik cikkünk témája lehetne az az érdekes kérdés is, hogy vajon a fent felsorolt kőzeteket pontosan honnan, mely történelmi bányákból származnak?

forrás: akovekmeselnek.hu

Előadónk Bükkszentmártonban: Veres Zsoltokleveles geográfus és okleveles földrajztanár

Vezetőnk: Gondos Béla              „könyves ember”, „dokumentáló”, civil kutató

Kísérőnk: Szick Gergely egyesületi titkár         +36 70 311 8536

Részvételi díj: 13.000,- Ft / 

Jelentkezni, érdeklődni: palos@avekiallitohaz.hu email címen, vagy +36 20 312 5925 telefonszámon lehet.

„125 éves a tárogató, a magyar lélek hangja” ünnepi hangverseny a Szent István Bazilikában

szeptember 19. hétfő 19.00 óra

A részvétel I N GY E N E S, de regisztrációhoz kötött!

Regisztráció: tarogato@magharakademia.hu e-mail címen vagy a +36 20 312 5925 telefonszámon !

Nemzetünk történelmében mindig is kiemelt szerepet töltött be az idén megreformálásának 125. évét ünneplő tárogató. Ennek alkalmából egy több szempontból is különlegesnek mondható ünnepi hangversennyel szeretnénk tisztelegni a hangszer szeptember 15-én ünneplő egy és negyed évszázados múltja előtt.

1897 szeptember 15-én nyújtotta be Stowasser János hangszerkészítő mester az általa megreformált tárogató szabadalmi leírását és terveinek metszetét a szabadalmi hivatalba. 

A jubileumi évfordulón túl a tárogatón kívül egy másik hungarikum hangszer a cimbalom népszerűsítése is a program kiemeltjeként szerepel. Erre a különleges alkalomra két ismert és elismert fiatal hangszeres szólistát kértünk fel. Az ünnepi hangverseny az Ars Sacra Fesztiválhoz kapcsolódóan, Erdő Zoltán tárogatóművész, Lisztes Jenő cimbalomművész és az Anima Musicae Kamarazenekar közreműködésével kerül megrendezésre a budapesti Szent István Bazilikában.

A repertoárban szereplő zeneművek különlegessége, az 1702-ből ismert Rákóczi-nótája, a XVII. századi erdélyi hajdútáncok,  Czinka Panna nagyapjától II.Rákóczi Ferenc fejedelem udvari zenészétől  eredeztethető Kurucz piculás dala, a fejedelem szülőföldjéről Máramaros vármegyéből ismert Ruthén Rákóczi-nóta, az 1777-ből datált Cserebogár, sárga cserebogár és a szintén 1700-as években íródott Sátoros kuruc dala illetve  Bercsényi nótája, valamint az 1786-ban Lavotta János tollából származó Szerenád, mind-mind erre az alkalomra hangszerelt 16 tagú kamarazenekarral és a két hungarikum hangszer szólójátékával kerül bemutatásra, Ott Rezső a Budavári Beethoven Zeneszerzőverseny győztesének hangszerelésében. Ez az ünnepi hangverseny lehetővé teszi, hogy hungarikum hangszereink nemzetünk zenei kultúrájában betöltött szerepét bemutassa és méltó ünnepléssel tisztelegjen a tárogató 125 éves múltja előtt.

Fellépnek:       Erdő Zoltán – tárogatóművész / Lisztes Jenő – cimbalomművész / Anima Musicae Kamarazenekar

Helyszín: Szent István Bazilika (1051 Budapest, Szent István tér 1.)

Regisztráció: tarogato@magharakademia.hu e-mail címen vagy a +36 20 312 5925 telefonszámon

Európában egyedülálló őskori festékbányánk nyomában -“Oltári Múlt”

2022. július 31. vasárnap

L o v a s – P a l ó z n a k – B a l a t o n sz ő l ő s

Vezetőnk Lovason: Kovácsné Kasza Katalin rérésztechnikus, őskorkutató, helytörténész

L o v a s a Balaton-felvidéken Balatonalmádi és Balatonfüred között található gyönyörű környezetben. Ez a kis település örökre beírta magát vastag betűvel az emberiség történelmébe. Ez a hírnév 1952-ben kezdődött.

A Lovasi őskőkori festékbánya jelentősége abban áll, hogy ebben az időszakban nem jellemző, hogy az ember bányásszon. Bányák a Neolitikumban gyakran előfordulnak, de az, hogy a jégkorszak vége, tehát a felső Paleolítikumban ez Európában egyedül álló.

1951 és 1952 között a 71-es főutat és Veszprémet összekötő főutat kezdték megépíteni, ehhez a legközelebbi murvabányát a Lovasi Mackói murvabányát nyitották meg. Innen szállították az útépítéséhez szükséges dolomitot. A murva bányászása során a munkásemberek szokatlanul nagy és érdekes állatcsontokat találtak egy szintén feltűnő színezetű és finomságú, úgynevezett földfesték gödörben. Szerencsére az erdészetet képviselő ember vadász lévén felismerte, hogy ezek a csontok nem ma élő állatok maradványai. Értesítette Mészáros Gyulát a Bakony múzeum őskoros régészét, aki első látásra észlelte, hogy különleges leletek kerültek napvilágra. A kutatásba bekapcsolódott Vértes László is. Több tanulmányt adtak ki és természetesen elindult a vita a leletek korát illetően.

Vértes László és Mészáros Gyula még 45000 és 35000 év közé tette a leletek korát. Ma már tudjuk, hogy a c 14-es szénizotópos vizsgálat szerint 11750 évesek az eszközök.

Lovas csontlelt

Régészeti szempontból ez az időszak az úgynevezett felső paleolitikum vége. Jellemzően az ember elődeink már rendelkeztek hatékonyabb vadászfegyverrel, így megjelenik a felesleg. A régészeti leletek tanúsága szerint az eszközök is kidolgozottabbak voltak. Kaparók, pengék, a halászáshoz szükséges eszközök segítették a minden napi életet. Elődeink szorosan együtt éltek a természettel. Megfigyelte a természetet, és amit nem értett belőle azt megmagyarázta. Varázslással tették hatékonyabbá vadászfegyvereiket.

Azt is tudjuk, hogy a neandervölgyi ősember már eltemette halottait. Azt is tudjuk, hogy a temetkezések alkalmával piros porfestéket is találtak a régészeti feltárások során. Valószínűsíthetőleg kultikus jelentőségű volt a piros porfesték. A piros a vér színe és ez által az élet színe is. Azt feltételezzük, hogy azért volt szükség a halottat beszórni vele, mert a halott fehér színű, élettelen. A természeti népeket megfigyelve másra is használták magát a földet, agyagot. Például vízzel összekeverve és a testükre kenve nem engedte, hogy a rovarok megcsípjék őket, vagy gyógyítás céljából golyót gyúrtak és ezt ették, vagy a testüket festették be.

Lovas vörös festékbánya

Nagy értéket jelentett az a föld, ahol vörös porfesték volt. A régészeti feltárás során, amit még Mészáros Gyula és Vértes László végzett kiszámolták, hogy körülbelül 24 m3 porfestéket bányásztak ki. Ez olyan mennyiség, hogy okkal lehet feltételezni, hogy esetleg kereskedhettek vele. 143 db bányászásra alkalmas eszköz került elő. Nagyobb részük az állatok olyan testrészeiből volt kialakítva, ami táplálkozásilag nem volt fontos. Tehát ezeket a csontokat direkt hordták oda a bánya területére. A csontot ugyanúgy lehet pattintani, faragni, csiszolni, mint a követ. Kis átalakítással kitűnő bányászáshoz szükséges eszközökhöz jutottak. A leletek között megtalálható volt a kőszáli kecske bordájából kialakított úgynevezett csontár, a Gím szarvas agancsából készült vájó eszköz, a különböző lapockákból kialakított lapátok. Felhasználták még az akkor élt vaddisznó és daru csontjait is. Ezek között az eszközök között volt egy darab, ami díszített volt. Egyetlen kőből készült babérlevél alakú eszköz is előkerült. Ez a kőeszköz volt az, ami a szakemberek közötti vitát elindította. A leletekkel később Dobosi Viola és Vörös István foglalkozott.

P a l o z n a k : A Szent István által alapított veszpémvölgyi apácámonostor alapítólevele eredetiben nem, csak 1109-es átiratában maradt fenn. Ebben említés történik görög nyelven egy paloznaki (Paloznik) szőlőművesről. A bakonybéli apátság alapítólevele szerint viszont a falut nekik adta István. Ebben zalai Poloznak néven szerepelt. 1079-ből szármaik Guden vitéz adománylevele, melyben ez szerepel: “Tudja meg a kiváló gondosságú László király és a hit minden követője, hogy én, Guden, aki sokáig fáradtam uramnak, a királynak szolgálatában és munkájában, hogy az ő engedelmével és beleegyezésével lelkem váltságára Szent Mihálynak adtam minden tudott vagy elrejtett kincsemet, amim csak Paloznakon volt, tudniillik egy egyházat, minden javával a kanonokok hatalma alá, ezenkívül öt mansio szolgát, két ekét, tizenegy szőlõt, húsz ökröt, háromszáz juhot, réteket, szántókat, gyümölcsfákat, erdőt. Ezt, amit Szent Mihálynak adtam, nem a püspök, hanem a kanonokok szolgálatára adtam, hogy ebből évente felüdülésük legyen, és lelkemről megemlékezzenek. De főként azt hozom minden ember tudomására, hogy a király ebben az ügyben szabad rendelkezést engedélyezett nekem a dömösi kúriában, amikor télidőben a németek megsemmisítésére készült. Ennek az elhatározásomnak és intézkedésemnek tanúi Gurcu esztergomi ispán, Erneus fia Szella, Márton prépost, Suni dékán, Tefil bíró, Péter a veje, Gellért mester, Ábrahám, Uchuga, Mihály pap, Ezicius és egész Magyarország többi előkelői. Én, szegény, főként azt kérem az én uramtól, hogy emlékezzék meg szolgálatomról, és halálom után ne semmisítse meg azt, amit életemben megengedett.” Az oklevélről itt olvashat többet. A tihanyi alapítólevél után ebben az oklevélben jelennek meg másodjára magyar nyelvemlékek.

Palóznak

II. András a Szentföldre vezetett hadjárata előtt a költségeket fedezendő elviszi Veszprémből Gizella királynő koronáját, helyette a veszprémi egyháznak adományoz Poloznukról 5 háznépet. Ugyanő – a Hazai Okmánytár dokumentuma szerint − Paloznakon (valamint Vászolyon és Pécselyen) a veszprémi egyháznak birtokokat szakít ki 1222-ben. 1239 előtt IV. Béla engedélyezte, hogy Miklós ispán egy poloznuchi szőlőt a hantai Szent Mihály Egyháznak adományozzon. A királyi adományok ellen a veszprémvölgyi apácák és a bakonybéli apátság is tiltakozot, miszerint a falu az ő ősi birtokuk (a két alapítólevél szerint).

A 13. század végén nemesi birtokosai is voltak. Palóznakon 1293-ban említik az ottani Jakab mester házát és pincéjét. A települést 1333-ban Veszprém megyéhez sorolták, 1404-ben viszont Zala megyéhez. A 14. század második felében a káptalan és a béli apátság évtizedekig tartó perében a falu az apácáké volt, mellettük részbirtokosként szerepelt a káptalan, a béli apát, a helybeli plébános és a hantai prépost. A török időkig maradt ez a birtokviszony, ekkor a veszprémi vár birtokához csatolták. Veszprém 1552-es elete után pedig a tihanyi várhoz adózott.

A kutatások szerint a Szt. András apostol tisztetletére épített parochiális egyháza valószínűleg a Balaton-felvidék egyik legrégebbi temploma volt, bár okleveles adatokat csak 1333-tól ismerjük. A pápai tizedjegyzék szerint a templom plábánosa ekkor Fábián, aki 3 penzát fizetett, ami 3 tinó árának felelt meg. A falu kőtemploma 1360-ban Szent András tiszteletére avatva, 1363-ban mint parochiális egyház szerepel, s a papja: Mihály.

1544. szept. 21-én a veszprémi káptalan tagjai a terjeszkedő törökök elől Sopronba mentik a veszprémi székesegyház kincseinek egy részét, köztük a paloznaki (Palaznak) egyház 3 aranyozott ezüst kelyhét is. 1550-ben még működő plébánia volt a vászolyi alesperesség kerületében, későbba század folyamán mind a templom, mind pedig a birtokok – a szomszédos templomokkal együtt − protestáns kézre kerültek. A templom 1749-ben lett ismét katolikus. 1750-ben a plébánia és valószínűleg templom is leégett. Ezért 1751-től 1775-ig Paloznak filia volt, Csopakon található ekkor az anyatemplom.

A barsi nemesi családból származó veszprémi kanonok, Törey László (1704-1767) halála előtt, 1767. január 6-án kelt végrendeletében vagyonának jelentős részét alapítványokra fordította. A káptalan birtokain fekvő templomokra, így a Balaton-felvidéken a csopaki, paloznaki templomok mellett a lovasira is 200-200 forintot hagyott.

1830. június 9-én villám csapott a toronyba, a harangok megrepedtek. A templomot 1835-ben átépítették, ekkor kapta a mai formáját. 1912-ben renoválták a plébánialakot, és új tetőt kapott a templom is. 1922-ben ismét tatarozták a templomot. 

1970-71-ben a templom falkutatása során kerültek elő a román és gótikus templomrészek. A kutatók megállapították, hogy a templom a 13. században épült. Az északnyugati és délnyugati sarkok kváderszerűen megmunkált kövekkel armírozott külső felületei alján három, a feljebb eső részek kvádereinél lényegesen nagyobb, ugyanakkor viszont vékonyabb, lapszerű faragvány bukkant elő. Közülük kettőn durván faragott, domborművű kereszt látható. A kerítésfalban egy további, a fentieknél valamivel gondosabban megmunkált, alighanem valamivel később készült, keresztes kőlap is található. (forrás: varlexikon.hu)

B a l a t o n sz ő l ő s : Érdekes, hogy a 12-13. századi nagy templomépítési hullám nem érte el Szőlőst. Első fatemploma kb. 1309-1313 körül, míg kőtemploma valamikor az 1330-40-es években épülhetett. A templom első konkrét említése 1343-ból való, míg plébánosát csak 1373-ban nevezik meg először. A 16. század második felében a Balaton-felvidéken is rendkívül gyorsan terjedt a kálvini reformáció. Pontos adatokkal nem rendelkezünk arról, hogy mikor, milyen körülmények között terjedt el. 1576-tól egyértelműen kimutatható az önálló református lelkész Szőlősön. A korábbi – középkori – templomot a megújult hit hívei lefoglalták a maguk számára, és jelentős mértékben átalakították. A 18. század első felében, közepén, megindult katolikus ellenreformációs tevékenység nem érintette jelentősen Kis-Szőlős falut. Annak ellenére, hogy földesurai – tihanyi apátság, veszprémi káptalan, pápai pálos kolostor – katolikus intézmények voltak, a lakosság zöme háborítatlanul gyakorolta református vallását. A 18. század elején kisebb számban megtelepedtek a faluban katolikusok is, ám változatlanul kisebbségben maradtak.

Balatonszőlős

A 18. század második felében változatlanul a református felekezethez tartozó lakosság volt Kis-Szőlős faluban többségben. Az 1774. évi összeírás szerint a falu lakossága összesen 453 fő volt, ebből 379 lélek volt református, 70 római katolikus és 4 evangélikus. A római katolikus hívek a szomszédos Aszófő községhez tartoztak. Szőlősön a középkor óta nincs templomuk, majd csak a második világháború alatt, 1943-ban, sikerül felépíteniük. 1954-ben a szőlősi katolikus híveket is gondozó aszófői plébániát kivették a szerzetesi irányítás alól, és csak 1993-ban kerülhetett vissza. (forrás: balatonszolos.hu)

Vezetőnk: Gondos Béla              „könyves ember”, „dokumentáló”, civil kutató

Kísérőnk: Szick Gergely egyesületi titkár         +36 70 311 8536

Részvételi díj: 11.000,- Ft / 

Jelentkezni, érdeklődni: palos@avekiallitohaz.hu email címen, vagy +36 20 312 5925 telefonszámon lehet.

Felvidéki Árpád-kori templomaink – “Oltári Múlt” – Madách Imre kastély

2022. július 17. vasárnap

N ó g r á d sz e n t p é t e r – l s ó sz t r e g o v a – N a gy l i b e r cs e – G á cs f a l u

N ó g r á d sz e n t p é t e r t 1297-ben említik először, nevét arról kapta, hogy középkori templomát Szent Péter apostol tiszteletére szentelték. A templomot és Péter nevű papját az 1332 és 1337 között kelt pápai tizedjegyzék is említi „Petrus sacerdos Sancti Petri”alakban. (forrás: Wikipédia)

A l s ó sz t r e g o v a : A falu evangélikus temploma mellett, alacsony dombon álló, „eredetileg barokk, később klasszicistává átalakított épület”. Más forrás szerint „reneszánsz alapokon álló, barokk kúria”. (forrás: Wikipédia)

Madách kastély

Sztregova a 15. századtól kezdve a Madách család birtoka volt. Eredeti kastélyuk 1717-ben leégett, és felújítása után, 1758-ben ismét leégett. A napjainkban látható kastélyról úgy tartják, hogy a 18. század végén az író nagyapja, Madách Sándor kezdte építeni. Csáky Károly szerint azonban Madách Sándor ezt az úgynevezett „új kastély”-t egy birtokrésszel együtt szerezte vissza a családnak és elkezdte rendbehozatni, a fia pedig, idősebb Madách Imre (a költő apja) befejezte, és környékét parkosította. (1883-ban még a „régi kastély” is állt – ma már nincs meg –, rajzát Kimnach László festménye alapján a Vasárnapi Ujság közölte). Az író ebben az „új kastély”-ban töltötte gyemek- és ifjúkorát 1844-ig, 1854-től itt volt lakhelye, és itt hunyt el 1864-ben.

Nagylibercse

N a gy l i b e r cs e : A Nógrád megyei Nagylibercse (Ľuboreč) község első okleveles említése 1271-ből származik. Akkor a Kacsics nemzetségből származó Libercsei család volt a birtokosa. A templomot, amely most az evangélikus egyházé, a Libercsei család ősei építtették valamikor a 14. század közepén. Eredetileg egyhajós, sokszögzáródású szentéllyel és nyugati toronnyal rendelkező gótikus templom volt. A reformáció kezdetén lett az evangélikus egyházé, ekkor építették a templombelsőben a fából készült karzatokat az északi, a déli és a nyugati oldalon. Az eredeti gótikus, rakott boltozat egy tűzvészben megrongálódott, amit famennyezettel pótoltak. A szentély északi oldalán volt a sekrestye, ezt azonban lebontották, ma már csak a szentély falában látható a befalazott csúcsíves ajtó. E mellett az ajtó mellett van a falba épített pasztofórium, szamárhátíves faragott díszítéssel. A szentély déli falánál ugyanilyen díszítésű gótikus iker ülőfülke található. A templom legértékesebb emlékei a különleges szépségű freskók, amelyek 1385-ben készültek. A festő személye ugyan ismeretlen, de annyi bizonyos, hogy Aquileai János műhelyében is dolgozhatott, aki Nyugat-Magyarország több templomában készített freskókat. A szentély falán Jézus életének jelenetei láthatók: Angyali üdvözlet, Háromkirályok imádása, Szűz Mária megkoronázása. A tizenkét apostol mellett látható a két donátor képe is. Ezeket a freskókat 1889-ben találták meg és restaurálták.  2002-ben egy újabb javítás alkalmával a diadalív bélletén megtalálták az ószövetségi próféták mellképeit is. (forrás: ma7.sk)

Nagylibercse

G á cs f a l u Szent György tiszteletére szentelt gótikus templomát 1350-ben építtette Losonczi Tamás. 1673-ban épült a mellette álló reneszánsz harangtorony.

A település a 13. században keletkezett a gácsi uradalom területén. 1350-ben “Gaach” alakban említik először. Ekkor építtette birtkosa, Losonczi Tamás a máig fennálló gótikus templomot. A 15. század közepétől a szomszédos Gács várának szolgálófaluja volt, sorsa szorosan összefonódott a váréval. A husziták foglalták el, de 1467-ben Hunyadi Mátyásvisszaszerezte és újra a Losonczi családé lett. 1552-ben Temesvár török ostromakor elesett a család utolsó férfi tagja, Losoczi István. Tekintélyes birtokait lánya, Anna örökölte, aki Forgách Zsigmondhoz ment nőül. Ettől kezdve a Forgách család birtoka. A 17. század végén Thököly kurucai szállták meg, majd a Rákóczi-szabadságharc alatt a császári csapatok dúlták fel. 1763-ban vásártartási jogot kapott. 1828-ban 82 házában 547 lakos élt, akik mezőgazdasággal, fuvarozással, halászattal foglalkoztak. (forrás: Wikipédia)

Vezetőnk: Gondos Béla              „könyves ember”, „dokumentáló”, civil kutató

Kísérőnk: Szick Gergely egyesületi titkár         +36 70 311 8536

Részvételi díj: 13.000,- Ft / 

Jelentkezni, érdeklődni: palos@avekiallitohaz.hu email címen, vagy +36 20 312 5925 telefonszámon lehet.