Felvidék, gömöri Árpád-kori templomaink – “Oltári Múlt”

2022. október 01. szombat

i m a b á ny a – a r a sz k ó – i é t e – i m a b r é z ó

(– Szent László legenda, evangélikus erődtemplom, festett kazettás mennyezet, szentélyben bemélyedéses pasztofórium gótikus ráccsal / – Szent László legenda, evangélikus, erődített koragótikus, festett fakazettás  templom, / – utolsó ítélet freskó, kvadratikus szentély, evangélikus román-gótikus stílusú templom / R – Dicsőséges Krisztust ábrázoló freskó, koragótikus, bordás keresztboltozatú templom  )

Rimabánya

Rimabánya már 1268-ban városjogot kapott a kalocsai István érsektől. A község fölött egyhajós, koragótikus templom áll, reneszánsz erődfallal körülvéve. A templom szentélye szabálytalan, poligonális záródású, bordás keresztboltozat fedi. A hajóban festett kazettás mennyezet található. Az eredeti épületnek nem volt tornya, a ma is látható barokk-klasszicista harangtorony atipikusan a szentély északi falához épült a 18. században. A templom déli és nyugati oldalán profilált későgótikus kőportálok őrződtek meg, a szentélyben pedig bemélyedéses pasztofórium gótikus ráccsal.

Karaszkó

Karaszkó 14. század első feléből származó erődített, koragótikus templom egy régebbi objektum helyére épült. A 15. században emelték köré az erődített falat, a bekerített területre 1657-ben fagerendákból készült harangtorony épült. Az egyhajós, egyenes szentélyzáródású templomhoz sekrestyét is konstruáltak. A hajó mennyezetét festett kazetták borítják, a szentélyt bordázott keresztboltozat fedi. A falfestmények a 14. század 60-as és 70-es éveiből származnak, a freskók egy részének alkotója a Martonházi (Ochtinai) szentély Mestere. A freskókat a 20. század első felében fedezte fel Huszka I., aki restaurálta is őket 1905-ben. A külső és beltéri freskók teljes restaurálását 1983-85-ben végezte el Josefík J., Székely L. és Žucha I.

Karaszkó

A kiétei templom építését a 13. század végére, vagy a 14. sz. elejére datálják. A környező falvakhoz hasonlóan Kiéte is elfogadta a reformációs tanokat: már a 17. század 20-as éveitől ismerjük az itt tevékenykedő evangélikus lelkészek neveit. Egy rekatolizáció alatti rövid időszak kivételével a kiétei templom máig evangélikus maradt.

Kiéte

Ez az eredetileg erődfallal körülvett, román-gótikus stílusú templom egyhajós, szentélye kvadratikus. A keleti oldalához tornyot, észak felől sekrestyét építettek hozzá. Belső tere értékes falfestményeket rejt: a freskódíszítés két szakaszban készült – a 14. század végén (szentély, diadalív) és a 15. század első felében (a hajó északi fala).

Rimabrézó sok környező, régióbeli faluhoz hasonlóan bányászmúlttal rendelkezik. A ma már nem létező főtér körüli alacsony családi házak fölé magasodó, eredetileg koragótikus templom a reformáció előtt Szűz Mária születésének volt szentelve. A község nevét előszor 1334- ben említik Brezou-ként, bizonyos ideig Kishont megyei székhelye is volt.

Az egyhajós templom valószínűleg a 14. század első felében épült. Szentélyzáródása egyenes, boltozata bordás keresztboltozat. A legnagyobb átépítésen 1893-ban esett át, mikor befogadóképessége már nem felelt meg a népesség hirtelen növekedésének, mely a községben a 18. században létrehozott vasgyárnak volt köszönhető. Az északi, eredeti sekrestyét lerombolták, a bejáratot befalazták és a hajót déli irányba szélesítették ki. Az öregebb szentély elvesztette feladatát, így oldalsó ülőhelyek teréül kezdett szolgálni. Az átépítéseknek hála a mésszel lekent falakon középkori freskókat találtak, a restaurálásukkal ekkor Möller I. és Huszek I. foglalkozott, sajnos nem mindig a legkíméletesebb módon.

Forrás: gotickacesta.sk

Vezetőnk: Gondos Béla              „könyves ember”, „dokumentáló”, civil kutató

Kísérőnk: Szick Gergely egyesületi titkár         +36 70 311 8536

Részvételi díj: 14.000,- Ft / fő

Jelentkezni, érdeklődni: palos@avekiallitohaz.hu email címen, vagy +36 20 312 5925 telefonszámon lehet.

Kebra Nagast

Könyvritkaság, ami eddig magyar nyelven nem volt elérhető, tartalma idehaza máig szinte ismeretlen.

„Az [etiópiai] királyok dicsősége”

A könyv Salamon és Sába királynő történetét mutatja be és a Frigyláda útját Etiópiában. Ezt a művet Abesszíniában évszázadok óta különös hódolat övezi, és az egész országban úgy tisztelték és tisztelik a nép körében, mint amely a végső bizonyítékát tartalmazza a héber pátriárkáktól való származásuknak, valamint a salamoni vonalból származó királyaik és Jézus, az Isten Fia rokonságának.

A Kebra Nagast a legendák és hagyományok nagyszerű tárháza, némelyik történelmi, némelyik tisztán néphagyományi jellegű, amelyek az Ószövetségből és a későbbi rabbinikus írásokból, valamint egyiptomi (pogány és keresztény), arab és etiópiai forrásokból származnak.

Legkorábbi formájának összeállítását a Kr. u. VI. századra tesszük. Összeállítója valószínűleg kopt pap volt, mivel az általa felhasznált könyvek a kopt egyház által elfogadott írások voltak.

A Nag Hammadi Gnosztikus Könyvtárral és a Holt-tengeri Tekercsekkel összemérhető jelentőségű ősi szöveg.
Arany László fordításában.

A könyv korlátozott példányszámban lesz elérhető és kizárólag előrendelés útján megvásárolható!

Megrendeléskonyvrendeles@magharakademia.hu email címen.

Információ: +36 20 312 5925 telefonszámon.

“Tayos” filmbemutató és pódiumbeszélgetés

M E G H Í V Ó
A „Tayos” című ecuadori dokumentumfilm díszbemutatójára és az azt követő pódiumbeszélgetésre

Helyszín: Lurdy Mozi (1097 Budapest, Könyves Kálmán körút 12-14.)

Időpont: 2022. szeptember 24. (szombat) 17 óra

17:00 – 18:30 Filmvetítés
18:45 – 19:30 Pódiumbeszélgetés, kérdések-válaszok, könyvdedikálás

A pódiumbeszélgetés résztvevői:

moderátor: Dombóvári Gábor

Elter Tamás tudományos újságíró, az Origo tudomány rovat vezetője 
Juhász Árpád geológus
Nemere István író
Varga Zoltán kutató
Zsámboki Tibor (Quito, Ecuador) Móricz János alakítója

Golenya Ágnes író, kutató

Csak 400 jegy elérhető!

Jegyek elővételben az előadás napjáig: 4.000,- Ft helyszínen az előadás napján (ami elég bizonytalan): 5.000,- Ft

Regisztráció, jegyrendelés: rendezveny@magharakademia.hu e-mail címen vagy +36 20 312 5925 telefonszámon.