2023. augusztus 27. vasárnap, “Oltári Múlt” legendárium

Cs e sz t r e g – Ő r i sz e n t p é t e r – N a gy r á k o s

Vezetőnk: Gondos Béla, „könyves ember”, „dokumentáló”, civil kutató.

Csesztreg: A csesztregi plébániatemplom részletformái és az épület arányai alapján a 13. század második felében épülhetett. Első írásos említése 1323-ból származik, amikor egy birtokfelsorolásban az olvasható, hogy Csesztregen Szent Mór egyháza áll (titulusa ma is Szent Móric). 1501-ben plébánosa Balázs volt, keze alatt egy káplán is működött. A 16. század végétől 1665-ig a templom a protestánsok kezén volt, a katolikusok az épület visszavételét követően újjá építették, hajója ekkor síkfedésű, szentélye boltozott. Egy kattintás ide a folytatáshoz….

2023. július 30. vasárnap, “Oltári Múlt” legendárium

H o sz t ó t – T ü r j e – Cs e m p e sz k o p á cs

Vezetőnk: Gondos Béla, „könyves ember”, „dokumentáló”, civil kutató.
Előadónk: Balogh Csaba építész tervező és Sónicz Péter építész tervező.

Hosztót:
Nagyboldogasszony templom. A templomot elsőként az 1333. évi pápai tizedjegyzékek sorolják fel, Tamás nevű papjával együtt. A falu birtokosa a középkor folyamán a Szalók nembeli Hosszútóti család volt, amely a településről vette nevét. 1455. február 1-én ismét említik a templomot, ezúttal Keresztelő Szent János oltárával együtt. Az adat érdekessége, hogy amikor a Marczali család egyik közeli, Nyavalyád nevű birtokát az erenyei és uzsai pálos kolostorra hagyta, úgy rendelkezett, hogy ha az uzsai – akkor épp üres – kolostorba a remete testvérek nem akarnának beköltözni, akkor a birtok fele részét a hosztóti templom Keresztelő Szent János oltárára, annak rectorai (oltárospapjai) kapják. Ez utóbbira alighanem sor is került, ugyanis a pálosok többé már nem tértek vissza az uzsai kolostorba (helyettük a ferencesek telepítették újjá a 15. század második felében). Nem tudjuk viszont, hogy kik viselték a hosztóti oltár oltárospapi tisztségét, s hogy ez a gyakorlat milyen régre ment vissza.
Egy kattintás ide a folytatáshoz….

TÉKA = Tradicionális Építészeti és Kézműves Alkotótábor

2023. 06.26 – 29.
Helyszín: Taliándörögd, Inkler ház (Kossuth utca 5.)

Szeretettel meghívunk mindenkit Taliándörögdre a TÉKA (Tradicionális Építészeti és Kézműves Alkotótábor) nyílt napra!

Programok:

06.26-28. Táj – Építészet – Közösség, illetve Tradicionális Építészeti és Kézműves Alkotótábor keretében a műemlékistálló és pajta térkövezése a győri Hild Építőipari Technikum diákjai közreműködésében újul meg.

06.29. Ünnepélyes átadó

11:00 Kendó bemutató, Király Norbert építőmérnök, a győri Hild Építőipari Technikum oktatója (a TÉKA program egyik vezetője), korábbi kendó-világbajnok és 5 danos mester, aki a győri kendó-csapat vezetője is.

„A fakardtól a faépítészetig” – vezeti Nagy Dénes (elnök, MTA VEAB NEM), beszélgetés a kendókákkal és vezetőjükkel, Király Norberttel

13:30 Nép(i)építészeti délután, ForrásTéglá-val burkolt pajta felavatása:

Sütő Levente erdélyi fafaragó és bútorfestő kiállításának megnyitása. Levente a Sütő-dinasztia 14. nemzedéke, aki Japánban egy 200 éves szamuráj ház rehabilitációjától a berlini Magyar Nagykövetség berendezéséig sok helyen dolgozott.

A Hild Építőipari Technikum kiállításának megnyitása. Józsa Tamás igazgató. A „Hild” állandó partnerünk a TÉKA programban

14:00 Kaláka az építészetben, az irodalomban és a zenében, valamint „zenépítészet” (épületek megzenésítése)

Két építész-professzor emlékére:

    • Simoncsics Imre (1933-2020) TU Wien
    • Radványi György (1949-2020) BME

„A (nép)építészet megfagyott (nép)zene” – Simoncsics Imrére emlékezve

    • improvizáció
    • rövid beszélgetés
    • improvizáció újra
15 éves a Magyar Nyelv Múzeuma – Radványi Györgyre emlékezve. Beszélgetés Radványi Balázzsal, a Kaláka Együttes alapító tagjával
Beszélgetés az irodalmi és az építészeti kalákákról. Szabó Zsolt irodalomtörténész (Kolozsvár / Sztána)

Kós Károly és Szentimrei Jenő Kaláka Társasága. Szabó Zsolt Szentimrei Jenő unokája és a Varjúvár melletti Szentimrei-Ház vezetője; mindkét házat Kós Károly tervezte, Jakab Csaba építész (Farkaslaka / Budapest / Győr)

A Kárpát-medencei modell: Építő-kalákák

16:00 Nép(i)építészeti kerekasztal

Köszöntő a Nép(i)építészeti kerekasztalhoz – Népi építészeti hagyományaink a ma (családi ház) építészetében

A kerekasztalt vezeti: Nagy Dénes (elnök, MTA VEAB NEM).  Résztvevők: Becska Zsolt Nándor (ügyvezető építész, Edicon Kft.), Gráfik Imre (tiszteletbeli elnök, MTA VEAB NEM), Józsa Tamás (igazgató, Hild József Építőipari Technikum), Kerner Gábor (alelnök, Város- és Faluvédők Szövetsége / Hungaria Nostra), Szegedy-Kloska Tamás (tudományos titkár, Skanzen) és mások.