2024. A kultúra hungarikumai – Tárogató a Szent István Bazilikában
2024 szeptember 16., hétfő20.00 óra
A XVIII. Ars Sacra Fesztivál keretében különleges koncertre invitáljuk a hangversenykedvelő közönséget a Hungarikum hangszereink legkiválóbb magyarországi képviselőivel, Erdő Zoltán, Erdélyi Magyar Örökség Díjjal kitüntetett tárogatóművésszel, valamint Lisztes Jenő cimbalomművésszel együtt.
Az esemény a Magyar Kultúráért Alapítvány támogatásával valósul meg!
Az esemény fővédnöke: Nagy István agrárminiszter (Agrárminisztérium)
A reform tárogató születésének 125. évfordulóját megünnepelve Erdő Zoltán két éve már zsúfolásig megtöltötte a Szent István Bazilika nézőterét. A teltházas koncert emelkedett hangulatban és álló vastapssal végződött. Most ismét erre vállalkozunk, számos újdonsággal megfűszerezve az est zenei repertoárját.
A koncert során a kuruc romantika és a Rákóczi-dallamkör többszáz éves melódiái hangoznak fel az Anima Musicae Kamarazenekar közreműködésével, de felcsendülnek a száz évvel ezelőtt élt tárogatóművészek legismertebb dallamai is, Hiekisch Henrik és Oláh Lajos hagyatékából. A folytatásban Weiner Leó Divertimento-jából következik két tétel, majd elérkezünk az est igazi kuriózumához, egy ősbemutatóhoz.
Felkérésünkre Ott Rezső zeneszerző ez alkalomra írt concerto tárogatóra, cimbalomra és kamarazenekarra című művét mutatják be a művészek.
Az újdonsült mű ötlete 2023-ban fogalmazódott meg Erdő Zoltán fejében, amikor is a Türingiai Filharmonikusok meghívására ő mutathatta be a világ első tárogatóversenyét, 57 év elteltével először tárogatón. Ez a megkésett ősbemutató inspirálta a művészt további születendő zenekari művek bemutatására.
Az Erdélyi Magyar Örökség Díjjal kitüntetett tárogatóművész a családi örökségével, a nagyapjától örökölt százhúsz éves rózsafa tárogatóval járja a nagyvilágot. A hangszer még a Magyar Királyság idejében készült az első magyar hangszergyárban, és 1940-ben került a családja tulajdonába.