Korábbi rendezvényeink, melyeket mi szerveztünk, vagy társszervezőként, segítőként vettük ki részünket a munkából. Továbbá egyéb munkáink a teljesség igénye nélkül:
2024.
Határokon átívelő faképciklusok – A Szent László-legenda nyomában – II “Oltári Múlt” Szlovák-Magyar konferencia
A konferencia fővédnöke: Deák Krisztina műemlékvédelemért felelős helyettes államtitkár (Építési és Közlekedési Minisztérium, Műemlékvédelemért Felelős Helyettes Államtitkárság)
***
Pálos Rend – múlt, jelen és jövő II. interdiszciplináris konferencia
A konferencia fővédnöke: Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár
2023.
Az európai örökséggé nyilvánított gömöri falkép-együttesek helye Európában című nemzetközi konferencia. A konferencia eredménye képen aláírásra került két ország öt szervezete között egy közös együttműködési megállapodás (MÉSZ, MUT, Teleki Alapítvány, Nemzetközi Szimmetria Társaság, Gótikus Út Egyesület).
A konferencia fővédnöke: Dr. Vukoszávlyev Zorán, helyettes államtitkár úr (Építési és Közlekedési Minisztérium, Műemlékvédelemért Felelős Helyettes Államtitkárság)
A konferencia házigazdája: Krizsán András DLA, elnök (Magyar Építőművészek Szövetsége)
A konferencia védnökei: Prof. Dr. Nagy Dénes, elnök (Nemzetközi Szimmetria Társaság), Dr. Salamin Géza, elnök (Magyar Urbanisztikai Társaság)
A konferencia levezető elnöke: Dr. Csáji László Koppány, igazgató (Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet)
Megnyitjotta: Erdő Zoltán tárogatóművész
Ünnepi köszöntő: Hetey Ágota, főkonzul, Kassa, és Vukoszávlyev Zorán
Előadók: Dr. Prokopp Mária, professor emeritus, Széchenyi-díjas művészettörténész, Magyar Művészeti Akadémia akadémikusa / Buday Péter, művészettörténész – Szlovákia / Dr. Wierdl Zsuzsanna, Munkácsy Mihály-díjas magyar festő- és restaurátorművész, művészettörténész, műemléki szakértő, ICOMOS Nemzetközi Tudományos Falkép bizottságának elnöke, Peter Koreň, falkép-restaurátor – Szlovákia, Dr.Diószegi László, igazgató, Teleki László Alapítvány, Peter Palgut, Gótikus Út Egyesület – Szlovákia, Tina Markušová, igazgató, Műemléki Hivatal, Kassa
Kerekasztal beszélgetés:
Istenes József, építészmérnök, városrendező, több szakmai közéleti közigazgatási testület tagja, tisztségviselője – Szlovákia, / B. Kovács István, ny. múzeumigazgató, a Gömörország lap főszerkesztője – Szlovákia / Továbbá: Tina Markušová, Diószegi László, Salamin Géza, Krizsán András, Gótikus Út Egyesület
***
Nép(i)építészet: A hagyományoktól a jövőig (Az MTA VEAB Népi Építészeti Munkabizottság 2. nemzetközi konferenciája)
A konferencia a VEB2023 Európa Kulturális Fővárosa programsorozat eseményeként valósult meg. Megnyitotta: Dr. Vukoszávilyev Zorán helyettes államtitkár úr, (Építési és Közlekedési Minisztérium, Műemlékvédelemért Felelős Helyettes Államtitkárság).
A rendezvényre öt kontinensről érkeztek a résztvevők, köztük Adrian Green professzor, az 1952-ben Oxfordban alapított Vernacular Architecture Group elnöke; Elaine Jackson-Retondo Kaliforniából, az 1980-ben alapított Vernacular Aarchitecture Forum elnöknője; Howard Davis professzor az amerikai Oregon államból, akinek a szerkesztésében megjelent egy négy-kötetes munka Vernacular Architecture: Critical and Primary Sources címmel (a kiadó 804 dolláros áron hirdeti). Távol-keleti szakemberek is jöttek a rendezvényre, így Japánból Nobuo Mishima építész-professzor, Koreából In-Souk Cho építésznő. A konferencián 35 előadó volt jelen több 10 országból.
***
A Rózsafa Éneke című album megjelentetése (hang és képfelvétellel).
A zenei összeállítással II. Rákóczi Ferenc fejedelem személye előtt kívánunk tisztelegni. Az elhangzó zenék, olyan XVII. – XVIII. századból fennmaradt ma már ritkán hallható zenei kincsekből lettek válogatva és az egyesület felkérésére újrahangszerelve Ott Rezső zeneszerző által.
A felvételen Erdő Zoltán, Erdélyi Magyar Örökség Díjas tárogatóművész mellett Lisztes Jenő cimbalomművész és az Anima Musicae Kamarazenekar vonós művészeinek játékát hallhatjuk. A zenetörténeti időutazás helyszínéül választott Pálosok barokk könyvtára és a háromszáz éves történelmi dallamok a világon egyedülálló módon mutatják be a magyar nemzet különleges zenei örökségét.
2022.
A Tölgy – Az erdő szíve, természetfilm országos kampány (több mint 52 ezer néző)
A film magyarországi vetítése jótékonysági célt szolgál. A filmet forgalmazó Mozinet minden néző után 100 forintot adományoz az Erdőmentők Alapítványnak, hogy ezzel támogassa erdőtelepítési tevékenységüket, mert mára nem maradt természetes tölgyerdő Magyarországon. Az intenzív emberi használat következtében a tölgyes erdőkben csökkent a biológiai sokféleség.
A film A Vándormozi közreműködésével – az esélyteremtés jegyében – eljut olyan magyarországi településekre is, ahol nem működik mozi. Így a Mozinet, az Erdőmentők és A Vándormozi együttműködésében a film vetítésére iskolákban is sor kerülhet, szervezett formában.
***
TAYOS – Egy világ van a lábad alatt című dokumentumfilm magyarországi díszbemutatója
A magyar származású, egykoron Dél-Amerikában kutató Móricz János felfedezéseinek összefoglaló krónikája. A Tayos-barlangban talált leletegyüttes híre a mai napig megosztja a kutatókat. Egykori kortársai és mai kutatók is megszólalnak a filmben, segítve az eligazodást a máig szinte ismeretlen, de kalandos ügyben.1976. augusztus 1-jén.
Neil Armstrong, az első ember, aki a Holdra lépett, csatlakozott egy brit-ecuadori expedícióhoz, amelynek küldetése az Amazonas mélyén található barlang, a Tayos-barlang felfedezése volt. Miért szerveztek ekkora küldetést és mi okozta az érdeklődésüket a barlang iránt? Geológusok és ezoterikus tudományágak képviselői egyaránt behatolnak a Tayos hatalmas alvilágába, hogy rávilágítsanak annak káprázatos rejtélyeire.
***
„125 éves a tárogató, a magyar lélek hangja” című ünnepi hangverseny
Nemzetünk történelmében mindig is kiemelt szerepet töltött be megreformálásának 125. évét ünneplő tárogató. Ennek alkalmából egy több szempontból is különlegesnek mondható koncerttel adóztunk a hangszer múltja előtt. A koncert különlegességét két hungarikum hangszer adta, a tárogató és a cimbalom. Erre a különleges alkalomra két ismert és elismert fiatal hangszeres szólistát kértünk fel. Az ünnepi hangverseny az Ars Sacra Fesztiválhoz kapcsolódóan, Erdő Zoltán tárogatóművész, Lisztes Jenő cimbalomművész és az Anima Musicae Kamarazenekar közreműködésével került megrendezésre a budapesti Szent István Bazilikában
A repertoárban szereplő zeneművek különlegessége volt, hogy az 1702-ből ismert Rákóczi-nótája, a XVII. századi erdélyi hajdútáncok, Czinka Panna nagyapjától II.Rákóczi Ferenc fejedelem udvari zenészétől eredeztethető Kurucz piculás dala, a fejedelem szülőföldjéről Máramaros vármegyéből ismert Ruthén Rákóczi-nóta, az 1777-ből datált Cserebogár, sárga cserebogár és a szintén 1700-as években íródott Sátoros kuruc dala illetve Bercsényi nótája, valamint az 1786-ban Lavotta János tollából származó Szerenád, mind-mind erre az alkalomra hangszerelt 16 tagú kamarazenekarral és a két hungarikum hangszer szólójátékával volt bemutatva, Ott Rezső a Budavári Beethoven Zeneszerzőverseny győztesének hangszerelésében.
Az esemény fővédnökei voltak: Dr. Nagy István miniszter úr (Agrárminisztérium), aki megnyitotta az eseményt, Dr. Hoppál Péter államtitkár úr (Kulturális és Innovációs Minisztérium) és V. Németh Zsolt miniszterelnöki biztos úr (Magyar életmódot és nemzeti értékeinket védő miniszterelnöki biztos), akik jelen voltak az eseményen.
***
MÉSZ és a MUT közös szakmai kirándulásai „Oltári Múlt” név alatt
A Magyar Urbanisztikai Társaság Örökséggazdálkodási Tagozata és a Magyar Építőművészek Szövetsége közös szakmai kirándulásainak megszervezése, koordinálása, a szakmai utazások helyszíneinek kitalálása, a szakemberekkel való kapcsolattartás. Fő segítőnk, társ szervezőnk, aki a közös szakmai kirándulások ötletét adta Dr. Börcsök Gizella okleveles építészmérnök, kulturális urbanista a MUT Örökséggazdálkodási Tagozatának vezetője. A szakmai kiránduláson való részvételért a MÉK 2 kreditpontot biztosít.
***
„Oltári Múlt” interaktív digitalizációs program, turisztikai útvonal
Középkori (Árpád-kori) szakrális templomaink, épített örökségeink értékmegőrzése videó dokumentálással (kreatív látásmóddal, alkotói, ötletgazda szemlélettel), a templomokhoz saját innovatív kiadvány szerkesztése (AR kiterjesztett valóság). Hierophánia, döféspont a profán térben minden ilyen szakrális, hangsúlyos építmény, melyek megismerését segítő GPS alapú online stratégiai játék létrehozása, interaktív (virtuális) túráinak megalkotása (digitális narratíva – IKT – Információs és Kommunikációs Technológiák) a szándékunk . A GPS alapú játék fejlesztője, stratégiai partnerünk a SZTAKI. A turisztikai útvonal létrehozásában stratégia partnerünk a MATE.
Az elkészült anyagok széles körben történő szabadon elérhetővé tétele, épített értékeink bemutatása online médián, a stratégiai partnerek és saját közösségi felületeinken, weboldalainkon.
Szakmai segítőink:
Dr. Prokopp Mária, professor emeritus, Széchenyi-díjas és Magyar Örökség díjas művészettörténész
Dr. Magyar Zoltán, író, folklorista, néprajzkutató. 1997 óta a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézetének tudományos főmunkatársa.
Projektünk átfogó célja, hogy a kulturális örökségi helyszínek innovatív hasznosítását lehetővé tevő határon átnyúló attrakciók létrehozása által, vonzóbbá tegyünk, az egyház és a hívők által mára nem fenntartható, néhol kevésbé kihasznált, néhol elhagyatott templomtereket (kulturális örökséggazdálkodás).
A projekt stratégiai célja, hogy bevonja a helyi lakosokat, turistákat (életkoruktól függetlenül) a meglévő kulturális örökségek új módon való felhasználásába, nem csupán a kulturális örökségek látogatása és passzív megfigyelés által, hanem aktívan bekapcsolódva, hasznosítva az aktuális templomteret és környezetét.
2021.
Pálosok
Rendtörténeti kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban. Napjainkban közel félezres létszámmal, négy kontinensen, tizenhat országban vannak jelen a pálos szerzetesek. A kiállítás átfogó képet adott az egykor magyar földről induló szerzetesrend múltjáról, jelenéről és távlatairól.
Megtekinthető volt a pálos rendtörténet olyan kiemelkedő, emblematikus műtárgyai mint Remete Szent Pál vörösmárvány sírköve, a Nagyvázsonyban készült Festetics-kódex, a częstochowai kolostor műkincsei és kegytárgyai vagy épp barokk-kori pálos írok munkái. A Kárpát-medencei kolostorok régészeti leletei, a középkori, pálos vonatkozású irodalmi emlékeket őrző hazai és külföldi kódexek, arany, ezüst liturgikus tárgyak, kora újkori nyomtatványok, számos szobor, festmény és metszet a rend gazdag örökségéről tanúskodott.
A kiállítás alapinformációkkal és érdekességekkel egyszerre szólt a világi és egyházi társadalom valamennyi csoportjához, azokhoz, akik kevés vagy semmilyen információval nem rendelkeznek a pálos rendről. A változatos témák bemutatásával azok érdeklődését is sikerült felkelteni, akik általános vagy attól mélyebb tudással rendelkeznek a rend történetéről.
Látványban és digitális meglepetésekben sem volt hiány. Rendkívül színes anyag gyűlt össze, hazai és külföldi világi és egyházi közgyűjteményekből. A kiállítás egy tucat tematikus blokkból állt és érdekessége többek között a kerengő-installáció és a Fekete Madonna Zarándokvonatot megjelenítő kisvasút terepasztal.
Kölcsönző intézmények és gyűjtemények:
Budapesti Történeti Múzeum
Celldömölk, Nagyboldogasszony Plébánia
Dobó István Vármúzeum, Eger
ELKH BTK Művészettörténeti Intézet, Budapest
Első Remete Szent Pál Monasztikus Nővérei, Erdőkürt
ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár, Budapest
Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár, Budapest
Herman Ottó Múzeum, Miskolc
Iparművészeti Múzeum, Budapest
Janus Pannonius Múzeum, Pécs
Keresztény Múzeum, Esztergom
Laczkó Dezső Múzeum, Veszprém
Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltár, Budapest
MNM-Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Budapest
Molnár-C. Pál Műterem-Múzeum, Budapest
Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ, Budapest
Magyar Tudományos Akadémia Művészeti Gyűjtemény, Budapest
Országos Széchényi Könyvtár, Budapest
Pécsi Egyházmegye, Püspöki Iroda, Pécs
Rippl-Rónai Múzeum, Kaposvár
Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum, Székesfehérvár
Szépművészeti Múzeum, Budapest
Thúry György Múzeum, Nagykanizsa
Tragor Ignác Múzeum, Vác
Zsolnay Örökségkezelő NKft, Pécs
Donum Artis
Gömör-kishonti Múzeum, Rimaszombat / Rimavská Sobota
Jasna Góra-i pálos főkolostor, Częstochowa
Metropolian Museum of Art, New York
Minneapolis Institute of Art, Minneapolis
Varsói Nemzeti Könyvtár, Varsó
Szubjektív tárlatvezetések a kiállítás ideje alatt
Különleges tárlatvezetéseinket a Pálos Rend tagjai, valamint olyan, a rendhez közelálló személyek végezték, akik a megszokott muzeológusi nézőpontból kilépve saját szemszögükből, személyes történetekkel, illetve akár egy másik művészeti ág bekapcsolásával mutatták be a kiállítást. A tárlaton egy-egy ilyen alkalommal többek között pálos szerzetesek és előadóművészek kalauzolták végig az érdeklődőket egy különleges utazás keretében, melyen keresztül az érdeklődők betekintést nyerhettek a Pálos Rend történelmének érdekes fejezeteibe, és egyúttal a jelenébe is.
***
Ars Sacra – Diósdi Női Kar koncert a Cinkotai Árpád-kori Evangélikus templomban
Orgonaművész: Dr. Sirák Péter / Karnagy: Sirákné Kemény Kinga
2020.
Ars Sacra XIV. Szakrális Építészeti Konferencia Pálosok építészete tegnap és ma “750 éves a Pálos Rend” /Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola Auditorum Maximum/ – társszervező
Az esemény fővédnöke: Dr. Erdő Péter Főtisztelendő bíboros, prímás, érsek
Köszöntők: Dragonics Márta, Ars Sacra alapító, elnök / Puskás Antal, Magyar Pálos Rend tartományfőnök / Prof. Nagy Dénes, MTA VEAB Népi Építészeti Munkabizottság elnök / Krizsán András DLA, Magyar Építész Szövetség elnök / Csapó Balázs, Budapesti Építész Kamara elnök.
2019.
A „Fehér barátok hagyatéka” címet viselő konferenciasorozat / Pálosok nyomában című interdiszcipinális konferenciája
Fővédnök: Dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes úr
Védnökök: Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, Prof. Dr. Kásler Miklós miniszter, Emberi Erőforrások Minisztériuma, Dr. Nagy István agrárminiszter, Jerzy Snopek a Lengyel Köztársaság budapesti nagykövete
Köszöntők: Reinitz Gábor, Pilisi Parkerdő Zrt. Vezérigazgató / Zambó Péter, államtitkár, Agrárminisztérium / Pusztai Tamás, Magyar Nemzeti Múzeum, főigazgató-helyettes / Csóka János, Magyar Pálos Rend, tartományfőnök.
Előadók: Takács Miklós DSc (régész, habil. egyetemi docens, Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Régészettudományi Intézet) / Sarbak Gábor DSc (MTA-OSZK Res Libraria Hungariae Kutatócsoport vezető) / Végh András PhD (régész, a Vármúzeum igazgatója, Budapest Történeti Múzeum; egyetemi docens, Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Bölcsészet és Társadalomtudományi Kar, Régészettudományi Intézet) / Pető Zsuzsa Eszter (régész-muzeológus, Magyar Nemzeti Múzeum) / Bencze Zoltán (régész-főmuzeológus, Budapest Történeti Múzeum) / Mordovin Maxim PhD (történész, régész, habil. egyetemi docens, Eötvös Lóránt Tudományegyetem, Régészettudományi Intézet) / Szakálos Éva (művészettörténész-muzeológus, Magyar Nemzeti Múzeum, Balassi Bálint Múzeum, Esztergom) / Kristóf Lilla Alida (biológiai és kulturális antropológus, muzeológus, ELTE Történeti Intézet, Történelemtudományi Doktori Iskola) / Bojtos Anita PhD (történész, Pázmány Péter Katolikus Egyetem) / F. Romhányi Beatrix DSc (történész, MTA-DE Lendület Kutatócsoport) / Török József (teológus, professor emeritus, egyháztörténész) / Hesz Árpád Attila atya (pálos szerzetes, Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Hittudományi Kar, Doktori Iskola) / Mariusz Tabulski atya (pálos szerzetes, definitor, Częstohowa – Jasna Góra) / Lovász Irén PhD (magyar népdal-énekes, előadóművész, a néprajztudomány kandidátusa, egyetemi docens, Károli Gáspár Református Egyetem) / Rabb Péter PhD (okl. építészmérnök, egyetemi adjunktus, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Építészettörténeti és Műemléki Tanszék) / Krizsán András DLA (Ybl-díjas építész, a Magyar Építőművészek Szövetsége elnök) / Vukoszávlyev Zorán PhD (okl. építészmérnök, műemlékvédelmi szakmérnök, egyetemi docens, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Építészettörténeti és Műemléki Tanszék) / Závoczky Szabolcs (igazgató, Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság) / Tomka Gábor PhD (régész, a Magyar Nemzeti Múzeum tudományos és gyűjteményi főigazgató-helyettes) / Fábry Szabolcs (Nagyvázsony polgármester) / Stubán Zoltán (Bakonyerdő Zrt. Közjóléti osztályvezető) / Laszlovszky József PhD (történész, régész, kulturális örökség szakértő, egyetemi oktató, Eötvös Lóránt Tudományegyetem; Közép-európai Egyetem, Kulturális Örökség Tanulmányok)
***
Diaetetika könyvbemutató
A helyes és célszerű táplálkozás tudománya! Az egészséget fenntartó, és a Betegségtől tartóztató RENDSZABÁSOK. Archaikus nyelven íródott.
200 éves könyv reprintje. Az első hazai nőgyógyászati könyv szerzőjétől Zsoldos János orvos doctor, több tudós társaságnak tagja, tekintetes nemes Veszprém vármegye első rendes orvosa, és tábla bírája. Az első hazai egészségügyi jogszabálygyűjtemény és nőgyógyászati könyv szerzője.
2018 –
„Oltári Múlt” – Pálosok Nyomában utazássorozat
“Oltári Múlt” címmel, havi rendszerességgel szervezünk utazásokat különleges középkori (Árpád-kori) szakrális épített emlékeinkhez. A Kárpát-hazában az Árpád korból, a X-XIII századból több ezer templom maradt fenn napjainkig, bár ezeket részben átalakították. Jelentőségük miatt fontos megjegyeznünk, hogy ezek kőből, téglából épült “kódexek”-nek mondható időtlen szakrális építmények. Hierophánia, döféspont a profan térben minden ilyen szakrális, hangsúlyos építmény. Tökéletes bizonyítékai elődeink építészeti és díszítési tehetségének, a keresztény szimbolika, funkció kőbe vésésének, egyediségének. A bennük fellelhető faragványok sokszor jóval a kereszténység előtti motívumokat is ábrázolnak (pl.: sárkányos faragványok). Több helyen remek faragott portrék is megmaradtak. Legendákat, szentek történeteit ábrázoló egyedi festészeti stílusban megalkotott freskók tömkelegének maradványait tartalmazzák (pl.: Szent László legendák).
“Barlangtól a kolostorig” címmel Pálosok Nyomába eredünk, ahol mélységében ismerjük meg a Magyar Pálos Rend múltját és jelenét a mai kutatási és ásatási eredmények tükrében. Hiteles a Pálos rend által elismert pálos kutatók (Bojtos Anita, történész – barokk kor – Szalézi Szent Ferenc sajtóösztöndíjas újságíró, Pető Zsuzsa, régész, történész – középkor – Magyar Nemzeti Múzeum) lesznek velünk ezeken a zarándoklatokon.
2018.
„Hiszek a szeretet végső győzelmében” – jótékonysági koncert Burián László esperes atya tiszteletére
Határon átnyúló jótékonysági hangverseny, Burián László esperes atya emlékére, aki a felvidéki kitelepítéseket követően saját testi épségét kockáztatva a kitelepített családok lelkipásztori szolgálatát látta el. Burián László példamutató életéről, karizmatikus személyiségéről életrajzi dokumentumfilm készül, melyből rövid részlet került vetítésre az est folyamán.
Az est Fővédnöke: Dr. Erdő Péter Főtisztelendő bíboros, prímás, érsek
Védnök: Fekete Péter Kultúráért Felelős Államtitkár, Emberi Erőforrások Minisztériuma
Ugron Imre a Mindszenty Alapítvány kuratóriumának társelnöke a Szuverén Máltai Lovagrend magyarországi nagykövete
Köszöntő: Pannoniay Boglárka Erzsébet – rendező
Megemlékező beszéd: Dr. Beer Miklós – Váci Megyés Püspök
Vetítés a készülő életrajzi dokumentumfilmből Burián Lászlóról
Fellépett: Szvorák Katalin – Kossuth- és Liszt Ferenc díjas énekművész
Szakrális kórusok a Musica da Vinci Kamarakórus előadásában – Vezényelt: Rigó Éva
Közreműködött: Kristófí Ágnes – szoprán, Derzsi-Pap Enikő – alt, Nagy Tibor István – tenor és Handó István – basszus;
Hangszeres szólisták: Adorján Ferenc – fuvolán, Hadady László – oboán, Bajmóci Katalin és Locsmándi Gábor – hegedűn, Srajber Zsolt – csembalón és Kaposvári Tamás – gordonkán.
Vezényelt: Zsigmond Balassa karmester
***
A Pálosok Generálisa látogatott Budapestre az AVE Kiállítóházba – Egyre intenzívebb a rend régészeti örökségének kutatása
A pálos rendfőnök Arnold Chrapkowski látogatott Magyarországra a lengyelországi Chestochowa-ból. Budapesti programja során a Balatonszemes kolostorának leleteit bemutató kiállításon tett látogatást. Az AVE kiállítóház egy fontos eseménynek adott helyet. A Generális atya zártkörű megbeszélés során, egy országos szinten túlmutató, pálos kutatási program jelen állásáról egyeztetett a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészettudományi Intézetének és a Magyar Nemzeti Múzeumnak projektvezetőivel. A lengyelországi rendközpont teljes támogatásáról biztosította a magyar szakembereket, és nyomatékosította, hogy a rend múltjának szisztematikus feltárása, és közismertté tétele kiemelten fontos számára. Hangsúlyos eleme lett a kutatásnak az, az intézményközi összefogás, ami az elmúlt évszázadban szórványosan zajló kutatásokat egy szervezett és átfogó programmá teheti, bevonva a megyei hatókörű múzeumok és más egyetemek szakembereit is. A Pázmány részéről Végh András (vármúzeum igazgatója) vezetésével zajló kutatási program és a Nemzeti Múzeum részéről Tomka Gábor és Pető Zsuzsa által fémjelzett kutatási projekt immáron a határokon túlmutató szinten is összeért. A megfogalmazott célok közül talán a legfontosabb, a rend régészeti örökségét valamint a rend teljes középkori történetét bemutató kiállítások létrehozása, hogy a Hungaricum rangra emelt, egyetlen magyar alapítású férfi szerzetesrend mindenki számára érthető, megfogható, megélhető valósággá váljon ismét. A Civil Régészeti Alap Egyesület által szervezett, és a PPKE BTK RI által vezetett balatonszemesi ásatás eddigi 4 évadából így lett egy nagy volumenű, konferenciákkal, kiállításokkal és növekvő számú ásatásokkal bíró projekt, mely az ország összes kolostorát, és még szinte ismeretlen kolostorhelyét érinti czestochowa.
2017 – 2019.
Pannoniay FilmStudio Hungary
Független filmgyártó műhely, dokumentumfilmekre, történelmi filmekre, irodalmi adaptációkra specializálódott.Célja tartalmi és technológiai szempontból magas színvonalú dokumentumfilmek, tudományos- ismeretterjesztő filmek, kisjátékfilmek, irodalmi adaptációk és sorozatok gyártása, mely hazánk történelmét, irodalmát, kultúrtörténeti értékeit megőrzi és prezentálja, mind a hazai, mind a nemzetközi közönség felé. A magyar film méltó rangjának helyreállítása, melyet a nemzetközi forgalmazásban is versenyképes filmekkel kíván elérni.
-
„Hazám a hontalanságban” afilm Burián László atya (Pro Probitate Díjjal, Szent István Díjjal, Václav Benda Díjjal, a Magyar Köztársaság Elnökének Aranyplakettje és a Szlovák Köztársaság Aranyplakettje díjjal kitüntetett valamint Beer Miklós váci püspök jóvoltából részt vett II. János Pál pápa fogadásán) életútját dokumentálja, aki a történelmi igazságtalanságoktól terhelt nemzetek és egyének közötti ellentétek felett híddá, kapcsolattá tudott válni. Mind szlovák mind magyar részről hívei körében egyaránt tisztelt, kitartó szeretettel, igazságossággal, bátorsággal és hittel végezett lelkipásztori hivatásáért, amely végigkísérte páratlan életútját. Töretlenül hitt Prohászkai jelmondatában: „Hiszek a szeretet végső győzelmében.”
-
„Hiszek egy hazában” a film Vitéz békei Koós Ottó„magyar királyi százados” 2016-ban töltötte be a 101. életévét, a legidősebb ma is élő utolsó magyar Ludovikás tiszt. Filmünk az Ő példátlan életútját, hazaszeretetét, hitvallását mutatja be, dokumentálja, nehéz sorsában, fogságában felidézve a korszakot, melyben élete jelentősebb hányadát élte. A Világháborúban orosz fogságba esett, majd miután halálos ítéletét 25 év szabadságvesztésre módosították, 11 évet töltött különböző orosz munkatáborokban. Államközi megegyezés keretében bocsátották haza 1956-ban a rendszerváltás után rehabilitálták, alezredesi rangra emelték.
2017.
Udvari Kamaraszínház
Magyar Kanizsai Udvari Kamaraszínház – MKUK 2002-ben alakult, elsősorban Magyarországon tevékenykedő, délvidéki gyökerű társulat, a Magyar Teátrumi Társaság tagja. Alapítási céljának megfelelően az Udvari Kamaraszínház olyan programszínházi műhely, amely a jelenünket eredményező múltunkat viszi színre. A hagyományos értékek és a közös múlt bemutatása mellett célja természetesen a nézők szórakoztatása, amelyre garanciát biztosítanak színvonalas, értékeket közvetítő színdarabjai, képzett színészei és a színház igazgatója, Andrási Attila több évtizedes rendezői tapasztalata. A magas művészi színvonal mellett nagy hangsúlyt fektet a történeti hitelességre is – alapos kutatómunka előzi meg az előadások születését. A Színháznak agondolatébresztés és a szórakoztatás egyaránt célja. Színre vitt témáival vallottan a közbátorságot szándékozik visszahozni és megerősíteni a közéletben.
***
Németh Zsolt: A Kárpát-medence legkülönlegesebb Árpád-kori templomai II.
A Kötetet bemutatta: Dr. Papp Lajos professzor, az orvostudomány doktora.
Laudáció: Lezsák Gabriella régész, az MTA BTK Magyar Őstörténeti Témacsoportjának munkatársa.
Németh Zsolt a szerző, aki a fizika tudomány kandidátusa friss szemmel tekint ezekre az épületekre, és vesz észre rajtuk olyan jellegzetességeket, amelyek korábbi vizsgálóik figyelmét elkerülték. Olyan szempontokat is bevon az elemzése körébe – például a templomok akusztikája vagy a fény mozgása bennük – amelyek nem képezik részét a hagyományos régészeti kutatásoknak.
***
Manuel Palacios: A Tayos kutatások jelene és jövője előadás és könyvbemutató
A rendezvényt megnyitotta Maria Del González Ecuador nagykövet asszonya. Manuel Palacios Ecuadorinyelvész, kutató a Móricz János által ismertté tett Tayos-barlang elismert kutatója másodszor látogatott hazánkba.
“Az ott élő őslakos shuarok vezették el a magyar geológus kutatót, Móricz Jánost ősi szent helyükre egy titkos barlangbejáraton. A hatalmas Andok-hegység alatt, az amazonasi esőerdő kapujában, ezer kilométereken át húzódó, sok helyütt emberkéz által épített barlangrendszer egyik csarnokában Móricznak ismeretlen eredetű tárgyakat, kincseket mutatnak a shuarok.”
“Az egyik legérdekesebb terem azonban egy olyan hatalmas galériaterem volt, ahol a fal mentén több ezer aranylemez volt sorba rendezve.”
Előadásában a Betiltott Amerika c. könyvének bő ismertetése mellett beszámol a Tayos-barlang kutatásával kapcsolatos legfrissebb publikus információkról is, így átfogó keresztmetszetet kapunk az elmúlt 5 év eseményeiről.
***
Borbola János: Holtak könyve I. kötet könyvbemutató
„Az igazán Nagy Út a földi életünk után kezdődik. Ez a menjek útja!”
A Holtak könyve, mely a hason néven közismert Papirusz Ani ősmagyar nyelven olvasott változatának első kötete. Mint azt a borítón is követhetik Ozirisz/JeSzU és a Kilencek eredeti nevéről, a halottak megméretésének valós történetéről, valamint a „menjek országába” irányító ítélet hieroglifáiról nyújt pontos képet.
Borbola János Hollandiában élő kutató a moszkvai matematikai papirusz tizedik feladványának megfejtésével vált ismertté, amelynek megoldásával ő előtte a nemzetközi tudományosság adós maradt. Később az őáltala kidolgozott módszerrel számos egyiptomi hieroglif szöveget fejtett meg, amelyek közül kiemelkedik az óbirodalmi UNAS fáraó szakkarai piramisában található sírfelirat.
„Az ősi kultúrák megismerésének egyik alapvető követelménye az akkori hitvilág részleteinek pontos feltárása. A másvilágról alkotott elképzeléseik irányították elődeink mindennapi életét, ez volt létük főmeghatározója. Sőt! Ezeket a hittételeket, mint késői utódok részben mi is megörököltük, következésképpen elemzésükkel napjaink hitvilágának esetleges eredetét boncolgatjuk.”
2016 – 2018.
AVE Kiállító Ház – üzemeltetés
Intézményünk az a tér, közös dimenzió, ahol korlátlanul mozoghatunk és tevékenykedhetünk projektjeink során. Alapvető feladatunk közművelődési, ismeretterjesztési és esztétikai céllal időszaki kiállítások szervezése, tudományos valamint kulturális tartalomszolgáltatás. Rendezvényeken, konferenciákon, előadásokon keresztül, szellemi örökségünk javítása, intellektuális szemléletformálás a kor kihívásainak megfelelve. Célunk az „eljáró típusú” tudatos kulturális értelmiségi fogyasztók kiszolgálása, olyan minőségű műsor kínálat megteremtésével, amely része egy a XXI. századi értelmes ember igényes kikapcsolódásának.
-
Emberek Aranyban – „Fejedelmi sírok leletei a Sztyeppe Piramisokból”
Aranypompába temetett fejedelmek kincsei a keleti sztyeppékről. Krym Altynbekov professzor (munkásságáért és a kiállítási anyag hazai bemutatásáért március 14.-én megkapta a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét Budapesten) 2500-3000 éves aranykincseket bemutató kiállítása. A lovas nomád népek aranykora, mely alapjaiban határozta meg a nyugati és a keleti civilizációt egyaránt. Hérodotosz szavaival élve: Griffek által őrzött arany ország. A tárlat alternatív szemszögből keres válaszokat a magyarság eredetére, múltjára. Megtekintése után átfogó képet kaphatunk az ókori világ lovas nomád birodalmáról.
A kiállítást megnyitotta: Jermek Zsilkajdárov a Kazah Köztársaság nagykövetségének titkára, kultúráért felelős munkatársa.
A ház részéről: Papp Atilla Civil Régészeti Alap alapító, elnök, kurátor AVE kiállító ház
Zenélt: Regős Sziránszki József zenész, nomád hitvilág kutató
2017 – 2018.
-
“Sokezret nyilakkal…” – A X. századi “honfoglalás kori” magyar íjászfelszerelés! A magyarok legendás fegyvere az íj. Kurátorunk a Civil Régészeti Alap elnökének Papp Atillának felkérésére készítették Sudár Balázs szervezésében (Turkológus, az MTA BTK Ősrégészeti Munkacsoport Vezetője és a Magyar Történelmi Íjásztársaság Tagja) a Magyar Történelmi Íjásztársaság tagjai valamint a Keleti Szövetség és a Nyugati Gyepű. A Magyar Történelmi Íjász Társaság (régészek, történészek, kézművesek, hagyományőrzők) eddigi eredményeiket publikálva (legfrissebb szakmai eredmények tükrében szemléltették, tették megérthetővé, kézzel foghatóvá azt a jól szervezett és komoly tudást birtokló törzsszövetséget, amely képes volt nem csak elfoglalni a Kárpát-medencét, hanem azóta is fennálló államot alapítani) kiállítás formájában, összefoglalva tárták az érdeklődők elé íjkészítéssel kapcsolatos eddigi eredményeiket, a hiteles tényeket. Témáját és tárgyi eszköztárát tekintve eddig még ilyen formában és kidolgozottsággal nem volt látható Európában is egyedülálló, nemzetközi színvonalú vándorkiállítás volt látható.
A kiállítást megnyitotta:
Türk Attila régész, tanszékvezető, Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Bölcsészettudományi Kar, Magyar Őstörténeti és Honfoglalás Kori Régészeti Tanszék
Marx Tibor képzőművész, Magyar Történelmi Íjásztársaság
A ház részéről: Papp Atilla Civil Régészeti Alap, elnök, alapító, kurátor AVE Kiállítóház
Hangszeren közreműködött: Deák Máté dutár
Díszvendég: Mónus József többszörös távlövő íjász világbajnok
A kiállítás fővédnökei: Kassai Lajos lovasíjász világbajnok, és Mónus József többszörös távlövő íjász világbajnok
- Pálosok nyomában – I. tárlat „Fehér barátok hagyatéka Balatonszemesről” –
Hungaricum rangra emelt Magyar Pálos Szerzetesrend Barát-dűlői leletanyagának bemutatása – 4 évvel ezelőtt egy már szinte elfeledett helyszínen kezdtek munkába a Balaton környékén a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészettudományi Intézetének munkatársai. Az egykori, balatonszemesi Pálos kolostor régészeti kutatómunkájához az egyetem mellett a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum, az önkormányzat és a Civil Régészeti Alap összefogása adott lehetőséget.
A feltárás minden évben szolgált valami különleges meglepetéssel. 2016 csúcslelete egy pálos szerzetest ábrázoló szoborfej volt. 2017-ben a szentély feltárása adott témát minden középkorral foglalkozó kutatónak, hiszen olyan dolog látott napvilágot, aminek eddig se adata, se nyoma nem volt ebből a korból, egyelőre teljesen egyedülálló hazánkban.
Ez a gótikus manuszkulákkal (kisbetűkkel) megfaragott alapkő, és az alóla előkerült, az átépítést is datáló pénzek szenzációnak számítanak. Ezen feltárt leletek anyagaival debütál – Pálosok nyomában – sorozat című kamara kiállításunk.
Köszöntő: Simonffy Márta Terézváros Alpolgármestere
A kiállítást megnyitotta: Csóka János atya, a Magyar Pálos Rend tartományfőnöke
Dr. Végh András, ásatásvezető, a PPKE BTK RI docense, a Budapest Történeti Múzeum Vármúzeumának igazgatója
2016.
Manuel Palacios Villavicencio: Betiltott Amerika könyvbemutató
A rendezvény díszvendége az Ecuadori Köztársaság Nagykövete Maria del Carmen González. Magyarországon előbb került kiadásra a könyv, mint az író hazájában.
A szerző összegyűjti mindazon bizonyítékokat, hivatkozásokat, amelyek az ősi Amerika globális kulturális kapcsolatát bizonyítják. Az írásrendszerek és szókapcsolatok hasonlóságain túl az ősi, lejegyzett krónikákból is bizonyítékokat tár elénk. Kapcsolatunk sokrétűbb és mélyebb annál, mint ahogy azt gondolnánk!
***
Honfoglalás és megtelepedés (Sudár Balázs turkológus, Petkes Zsolt régész) könyvbemutató
A Magyar Tudományos Akadémia Magyar Őstörténeti Témacsoportja által kiadott ismeretterjesztő könyvsorozat negyedik kötetének bemutatója. A Helikon Kiadó gondozásban megjelenő sorozat eddigi kötetei – Honfoglalók viselete, Magyarok a honfoglalás korában, Honfoglalók fegyverzete – jelentős könyvsikernek számítottak, és hosszú idő után (Révész László 1996-os könyve volt az utolsó hasonló) az első olyan közérthető, nem kimondottan szakembereknek szóló alapos és hiteles bemutatása a korszaknak, ami egy igen jelentős társadalmi igényt elégít ki. A legfrissebb hazai és keleti kutatási eredmények, leletek és adatok felhasználásával készült, gazdagon illusztrált, bő fotóanyaggal és Boldog Zoltán régész rekonstrukciós rajzaival ellátott sorozat legújabb kötete.
2015.
A Nag Hammadi Gnosztikus Evangéliumok
Jelentőségük a Holt-tengeri tekercsekéhez mérhető. 1945-ben talált rájuk egy helybéli paraszt több mint egy tucat kódexre, aranyozott barna bőrbe kötve, a felső-Egyiptomi Nag Hammadi közelében . A kopt nyelvű szövegek Jézus koráig vezetnek vissza. Közöttük találhatók ősi evangéliumok is, ezekből gyökeresen más Krisztus-kép tárul elénk: Jézus, mint Mária Magdolna hitvese. Mellette olyan jellegű tanítások, melyek eretnekségnek számítottak, s hirdetőiket tűzzel-vassal irtották, ezredéveken át!
2013.
-
Magyar Gyapjúfesztivál “egy varázslat ébredése”
Az országos gyapjú év ötletadója – Hagyományőrzés a hazai gyapjú feldolgozása, a gyapjú, mint természeti kincs hasznosítása, gyakorlati felhasználása. Célja egy elfeledett ősi mesterség, hobbi, készségfejlesztő szakma újraélesztése. Bebarangolni egy ősi mesterség, eddig kiaknázatlanul előttünk heverő csodálatos varázsütésszerű birodalmát. Nem utolsósorban szemléletformálás. Hagyományaink újraélesztése korszerű körülmények közé ágyazva. Szakmai partnerek, támogatók Országos Mezőgazdasági Könyvtár, Birkatenyésztők Országos Egyesülete, Taliándörögd Önkormányzata.
2012.
Móricz János Nemzetközi Ősrégészeti Konferencia
Móricz János Ecuadori munkásságát népszerűsítendő konferencia. A Dél-Amerikai Tayos-barlang kutatásának eredményei publikálására jött létre. A rendezvény sajtótájékoztatóján jelen volt Peru és Ecuador nagykövete.
***
Szimmetria: Budapest és Bécs Művészet és Tudomány Kulturális Fórum és Vidékfejlesztési Mini-fesztivál
A világ népi építészetének összefogása – Támogatók ISIS-Symmetry; Universität für Musik und Darstellende Kunst Wien; Technische Universität Wien; Vidékfejlesztési Minisztérium /Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézet/, Budapest Főváros Önkormányzata Főpolgármesteri Hivatala /Oktatási és Kulturális Főpolgármester – helyettesi Iroda/. Megjelenések UNESCO körlevél; International Network for Traditional Building. Architecture & Urbanism / His Royal Highness the Prince of Wales, The International Society for the Interdisciplinary Study of Simmetry-Us. /eredményeként megalakult az MTA – NET VEAB Népi Építészeti Munkacsoport.
2010 – 2011.
Innovatív Szellemi Műhely
[Maghar Akadémia és az Innocare nonprofit Kft. közös innovációs klubja] Kommunikációteremtés – kapcsolatépítés befektetők és gondolkodók, feltalálók – feltalálók között, feltalálók képviselete, segítése. Találmányok piacra vezetésének segítése, befektetők keresése, auditrendszer működtetése, találmányok objektív értékelése, Magyar technológiák nemzetközi piacra segítése, feltalálók összefogása, találmányok megvalósításának szakmai támogatása, állami szektor figyelmének felkeltése, feltalálói rendezvények szervezése, képviselet.
***
Folkbeats – “ahol a szívem dobban”
Kárpát-medencei autentikus népzenei és világzenei tehetségkutató verseny, mely 11 alkalommal került megrendezésre („fölszállott a páva” újra elindítója – Duna Tv máig létező műsora). A programsorozat Magyarország soros EU. elnökség rendezvényeinek keretein belül zajlott, fő védnöke Csomós Miklós Budapest Kultúráért és Oktatásért felelős főpolgármester helyettese. Szakmai partnerek, támogatók voltak EJI, Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete, Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, Duna tv, Dalok.hu, Hagyományok Háza, Artisjus. Fő díj Észak-Amerikai turné volt, mely Magyar Kálmán felajánlásával valósult meg.
2006 – 2012.
Ars Galéria (Artkatakomba) – Underground klub és kortárs művészeti galéria
Kulturális programok, irodalmi estek, filmklubok, koncertek, tudományos hétvégék, klub színházak, kiállítások, underground partik szervezése, szervezők koordinálása. Egyéb marketing és működéssel kapcsolatos vezetői feladatok ellátása, kapcsolatok kiaknázása.
Több díjat nyert dokumentumfilmek terjesztése – Erdélyi képeslapok (letűnt erdélyi mesterségek, tájak), Magarok Nepálban (oknyomozó riportfilm) – a filmeket készítette Lovas Ferenc (korábbi munkái: dúdoló, sakk, Tízen Túliak Társasága, Panoráma, esti mese).
Saját dokumentumfilm:
“Van amit el lehet mondani…” tényfeltáró dokumentumfilm – producer
A film megemlékezés a tiszakécskei sortűz hős áldozatairól, s tisztelgés a testileg-lelkileg meggyötört túlélők előtt. A szemtanúk hiteles visszaemlékezései a helyszíneken azon borzalmas órákra…
A film1956 emlékére meghirdetett Kistérségi és Kisközösségi Televíziók VII. szemléjén különdíjat nyert (zsűri elnök Sára Sándor rendező)